تبلیغات
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.حضرت علی(ع) - مراحل مختلف تولید گاز اکسیژن طبی و صنعتی
چهارشنبه یکم آبان 1392  01:38 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: صنایع شیمیایی ،

مراحل مختلف تولید گاز اکسیژن طبی و صنعتی

عمده منابع اکسیژن در دسترس  آب  و  هوا  هستند لذا رایج ترین روش های تولید اکسیژن، روش های جداسازی اکسیژن از آب و جداسازی اکسیژن از هوا هستند.

 

 

روش جداسازی اکسیژن از آب

جداسازی اکسیژن از آب از طریق الکترولیز آب انجام می شود که این روش با توجه به نسبت اتمی هیدروژن به اکسیژن در آب، غالبا به منظور تولید هیدروژن یا اصلاح خواص مواد و مصارف سوخت استفاده می شود. یکی از معمول ترین روش های موجود در ایران تولید هیدروژن جهت هیدراته کردن روغن نباتی بوده که به روش الکترولیز از آب هیدروژن را بدین منظور استخراج کرده و اکسیژن را به عنوان محصول جانبی به فروش می رسانند. اکسیژن تولیدی داخل کپسول هایی ذخیره می شود و جهت استفاده مصرف کنندگان حمل می شود. این روش، به روش کپسولی معروف شده است. این کپسول ها در محل بیمارستان تحویل داده شده و در بیمارستان به صورت سانترال یا پرتابل استفاده می شوند. اکسیژن در کپسول ها تحت فشار بالا در فاز مایع قرار دارد. در شکل 1، یک نمونه از دستگاه الکترولیز آب آورده شده است.

 

 

مزایای روش الکترولیز

مزیت این سیستم از منظر تولید این است که تولید اکسیژن به این روش نیاز به تمهیدات خاصی ندارد. هزینه اولیه تولید به این روش در مقایسه با سایر روش هایی که به منظور تولید میزان بالای اکسیژن مطرح هسنتند کمتر است. در ضمن از تکنولوژی ساده ای برخوردار است. اکسیژن تولیدی تحت فشار حدود  bar 150 در کپسول ذخیره شده و برای مصرف کننده ارسال می شود. خلوص اکسیژن به این روش بالای 99% است. برای استفاده از این اکسیژن از مانومترهای مناسب مصرف جهت افت دادن فشار گاز تا مقدار مورد نظر استفاده می شود. بدیهی است که استفاده از اکسیژن خشک جهت تنفس مناسب نیست و باید اکسیژن را مرطوب کرد. جهت مرطوب کردن اکسیژن از مرطوب کننده هایی که برای این کاربرد طراحی شده است استفاده می شود. معمولا برای استفاده از گاز باید فلوی مشخصی را تنظیم کرد. از آنجا که مرطوب کننده و فلومتر به صورت یکپارچه طراحی شده اند به کل این مجموعه فلومتر اطلاق می شود.

روش جداسازی اکسیژن از هوا

هوا از دو بخش عمده اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است با جداسازی نیتروژن از هوا می توان اکسیژن تولید کرد. روش های جداسازی اکسیژن از هوا به دو روش کلی تقسیم می شود.

1) روش LINDE

در این روش حجم عظیمی از هوا توسط کمپرسورهای قوی، تحت فشار از طریق Air Intake یا به وسیله واحد ابزار دقیق به داخل پکیج وارد می شود و در این مرحله بخار آب، هیدروکربن ها و دی اکسید کربن از هوا جدا می شوند و پس از جداسازی به روش تقطیر به پکیج سرد کننده وارد می شود و در این پکیج با پایین آوردن دما تا 196- درجه سانتیگراد اکسیژن را به صورت مایع تولید می کنند. در این روش تولید حجم عظیم اکسیژن و سایر گازهای موجود در هوا کاربرد دارد. در این روش مایع سازی اکسیژن توسط سرد کردن صورت می گیرد لذا فشار در منابع اکسیژن در این روش خیلی کمتر از روش حمل و نقل اکسیژن بروش کپسول های معمولی است. (روشی که در بالا به آن اشاره شد). مقادیر اکسیژن مایع تولیدی ذخیره شده، توسط ناوگان حمل و نقل، برای مصرف کنندگان ارسال می شود. تفاوت اساسی این سیستم نسبت به سیستم کپسولی جدا از روش تولید آن ذخیره سازی اکسیژن مایع تحت فشاری پایین تر نسبت به روش الکترولیز در یک منبع واحد است.

روش استفاده از این محصول بدین صورت است که در محل مصرف کننده ،مخزنی با ظرفیت مناسب برای مصرف چند ماه تعبیه می شود. اکسیژن توسط کانتینر به محل مصرف حمل شده و در این مخزن تزریق می شود. اکسیژن تزریق شده پس از گذر از وپورایزر و شیرها و رگولاتورهای مخصوص از طریق سیستم لوله کشی سانترال به مصرف می رسد.

بقیه در ادامه مطلب


 

2) روش جداسازی اکسیژن از هوا به وسیله گرانول

در این روش، از خاصیت جذب متقابل یا polarity گرانول خاصی به نام زئولیت ( یک نوع Molecular Sieve ویژه ای از آلومینوسیلیکات تغییر شکل یافته است) استفاده می شود. تجسم ساده این گرانول به لحاظ میکروسکوپی، مانند کره ای است که در آن حفره هایی میکرونی ایجاد شده است. براثر دمیده شدن هوا با فشار بر روی این ماده، مولکول های اکسیژن به لحاظ دارا بودن قطر مولکولی کمتر نسبت به نیتروژن از آن حفره ها عبور کرده و ازت در اثر فشار موجود و خاصیت جذب انتخابی زئولیت به آن می چسبد و بدینوسیله اکسیژن از هوا جدا می شود. زئولیت آب دوست بوده و در صورت قرار گرفتن در مجاورت رطوبت یا روغن خاصیت مکانیکی خود را از دست داده و در اثر نوسانات فشار تخریب خواهد شد، بنابراین درایر پس از کمپرسوری که هوای مورد نیاز اکسیزن ساز را فراهم می آورد و همچنین وجود فیلترهای مناسب برای گرفتن بخار روغن (در صورت استفاده از کمپرسور Oil inject) و فیلترهای ذره گیر لازم است.

در این روش از دو مخزن آکنده از Molecular Sieve (زئولیت) استفاده می شود که هوا تحت فشار به آن تزریق می شود. بر حسب مقدار حجم زئولیت و فشار و دبی هوای تزریقی و دبی مورد نیاز اکسیژن، زئولیت از نیتروژن اشباع شده و باید نیتـروژن از آن خـارج شود که عمل جداسـازی نیتروژن از زئولیت را احیـای زئولیـت می گویند. در مدت زمانی که زئولیت مخزن اول احیا می شود زئولیت مخزن دوم عمل جداسازی اکسیژن از هوا را انجام می دهد.

این روش تولید اکسیژن بر اساس نحوه تزریق هوا و احیای زئولیت به سه دسته تقسیم می شود.

VSA : Vacuum - Swing - adsorption

PVSA : Pressure – Vacuum - Swing - adsorption

PSA : Pressure - Swing – adsorption

شایان ذکر است که عموماً روش تولید اکسیژن از طریق جداسازی اکسیژن از هوا معادل PSA عنوان می شود و  با توجه به میزان اکسیژن مصرفی مراکز درمانی، عملا سیستم مطرح PSA است.

روش عملکرد این سیستم بدین گونه است که ابتدا هوا به داخل مخزن A  تزریق شده و اکسیژن از آن جدا می شود پس از اینکه مخزن A از نیتروژن اشباع شد، هوا به مخزن B تزریق می شود و بخشی از اکسیژن تولیدی مخزن B به مخزن A تزریق می شود تا نیتروژن آن تحت فشار اکسیژن تزریقی تخلیه شود و این عمل مجددا تکرار می شود. در واقع فرایند تولید اکسیژن طی سیکل چهار مرحله ای زیر انجام می پذیرد.

N2 gas is adsorbed and

Cycle  1

O2 gas is produced in Bed A

 

 

Cycle 2   Air flow turn to Bed B

 

 

N2 of Bed A is desorbed and a little of

Cycle 3 

O2 gases in Bed B refreshed Bed A

 

 

When Bed B is saturated with

Cycle 4

Air flow turn to Bed A

 

 

* Cycle 1 ~ 4 repeats continuously

 

 

ماکزیمم خلوصی که این سیستم در شرایط تئوری قادر به ارائه آن است برابر با 96% است که در عمل در بهترین شرایط خلوص بیش از 95% را ارائه نمی دهد.

در این روش می توان با سیستمی دقیقا مشابه آنچه که بیان شد علاوه بر این سیستم، سیستم مشابه دیگر برای افزایش خلوص اکسیژن تولیدی از 95% به 99% ولی با Molecular Sieve Carbon استفاده کرد . کیفیت اکسیژن تولیدی از لحاظ مدیکال به نوع کمپرسور سیستم و چگونگی فیلترینگ بر می گردد.

اصول کارکرد اکسیژن ساز پرتابل بر مبنای روش PSA است. از آنجاکه در این تحقیق  بر آنیم تا نگرش اجمالی بر چگونگی تولید اکسیژن در این سیستم ها داشته بـاشیم در ادامه به طور مختصر نگاهی اجمالی به سیستم تولید اکسیژن در این دستکاه ها می اندازیم.

 

اصول کارکرد اکسیژن ساز پرتابل

در اکسیژن ساز پرتابل از روش PSA استفاده می شود. شکل" 5 " شمایی از این سیستم را نشان می دهد. در شکل هوای محیط پس از عبور از فیلتر توسط کمپرسور شماره 114مکیده می شود، طراحی به گونه ای صورت می گیرد که صدای مکش هوا را به حد اقل ممکن برسد مخزن 22 جهت گرفتن نوسانات خروجی کمپرسور و یکنواخت سازی جریان هوا استفاده شده است. بلوک شماره 24 نشانگر درایر سیستم که در واقع یک مبدل حرارتی است، است. درایر دارای اجزاء زیر است:

• -کمپرسور (شماره 24) در شکل ورودی با شماره c24 نشان داده شده است بخش خروجی کمپرسور با شماره d24 نشان داده شده است

• -قسمت مبدل حرارتی که با شماره b24 نشان داده شده است.

هوا پس از گذر از درایر وارد قسمت تولید کننده اکسیژن می شود که از دو ستون زئولیت تشکیل شده است(شماره 30 و 32) که شیر برقی شماره 40 و 42 وظیفه تزریق هوا را به درون سلول های 30 و 32 را به عهده دارند.

در داخل ستون 30 و 32 ستون های زئولیت به جدا کردن نیتروژن از هوا می پردازند. این ماده در رده گرانول ها دسته بندی شده و خاصیت جذب انتخابی دارد. که به صورت فیزیکی و با استفاده از تفاوت قطر ملکولی جداسازی صورت می گیرد.

زئولیت مورد استفاده در این دستگاه ها می تواند شرایط سمی داشته باشد. روش تولید به صورت الاکلنگی است یعنی یک بار ستون 30 فعال است و یک بار ستون 32 .جهت خروج اکسیژن تولید شده در هر ستون یکسان است که خروجی آنها با b30 وb 32 نشان داده شده. چک ولو 34 و 36 جهت هدایت اکسیژن تولیدی به منیفولد شماره 48 تعبیه شده اند .بلوک کنترل گاز تولیدی با شماره 60 نشان داده شده، این بخش شامل مخزن (62) است که جهت جمع آوری اکسیژن تولیدی است که احتمال آلوده شدن آن با زئولیت سمی وجود دارد. لذا برای کاربرد پزشکی اکسیژن تولیدی لزوم فیلتر باکتریال حتمی است که با شماره 66 نشان داده شده است. برای کنترل فشار خروجی و یکنواختی فشار اکسیژن تحویلی به بیمار یک رگولاتور از نوع پیستونی در خط نصب گردیده که با شماره 64 نشان داده شده است.

بلوک شماره 70 سیستم کنترلی، نظارتی بخش تحویل اکسیژن است که شامل قسمت ترانسدیوسر پالس دوز Pulse Dose جهت فیدبک گیری برد کنترلی دستگاه است که با شماره 72 نشان داده شده است. این بخش شامل شیر سلونوئید جهت کنترل فلوی خروجی (74) و یک سنسور فشار پایین (76) است.

بالانس کردن گاز تولیـدی از هریک از ستـون های زئـولیت توسط تنظیم زمانی تزریق هـوا به بر یک از این ستون ها صورت می گیرد که این کار توسط نموته گیری از منفذ شماره 50 انجام می شود. تنظیم بهینه و یکسان سازی این زمان توسط شیر شماره 52 انجام می شود. شماره 53 نشان دهنده محدود کننده دبی جریان اکسیژن بین خروجی های دو ستون زئولیت ( 30 و 32) است که جریان گاز را در هنگام احیاء زئولیت محدود می سازد. (این قسمت جزو option های دستگاه است). شیرهای شماره 46 و 44 در زمان احیاء جهت خروج نیتروژن از ستون زئولیت ها عمل می کنند. از آنجا که خروج گاز تحت فشار توام با صدا است در مسیر خروج باید یک صداگیر نصب شود که این قسمت با شماره 48 نشان داده شده است.

درهنگام خرید اکسیژن ساز پرتابل باید توجه داشت که مقدار فلوی تولیدی دستگاه در خلوص ثابت 95% و میزان فشار خروجی بر قیمت دستگاه تاثیر گذارند بدین معنا که دستگاهی که دارای فشار خروجی حدود فشار اتمسفر است و دارای دو خروجی است نسبت به دستگاه مشابه ولی با یک خروجی از قیمت بالاتری برخوردار است. همچنین دو دستگاه با فلوی خروجی یکسان ،دستگاهی که از فشار خروجی بالاتری برخوردار است قیمت بالاتری خواهد داشت.


   


نظرات()  
i erectile dysfunction cure
یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1398 05:23 ق.ظ
erectile booster method book http://viagralim.us erectile booster method book !
Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!
foot pain after sitting
سه شنبه ششم تیر 1396 10:38 ق.ظ
You can definitely see your enthusiasm in the paintings you write.

The arena hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe.
All the time follow your heart.
foot pain bunion
سه شنبه ششم تیر 1396 06:54 ق.ظ
Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly
digg it and for my part recommend to my friends. I am sure
they will be benefited from this web site.
http://audraamis.jimdo.com/2016/02/24/shoe-lifts-the-best-solution-to-leg-length-discrepancy/
یکشنبه چهارم تیر 1396 05:38 ب.ظ
I comment whenever I appreciate a article on a website or I
have something to contribute to the discussion. Usually it is
a result of the sincerness communicated in the article I looked at.
And on this post با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر
زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.حضرت علی(ع) - مراحل مختلف تولید گاز
اکسیژن طبی و صنعتی. I was actually moved enough to post a comment :-) I actually do have
a couple of questions for you if you do not mind.
Is it simply me or do a few of the comments appear like
they are left by brain dead visitors? :-P And, if you are
writing on other social sites, I'd like to follow everything new you have to
post. Would you list all of all your shared sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
chasehiuctkdzou.wordpress.com
چهارشنبه سوم خرداد 1396 08:00 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different web address
and thought I should check things out. I like what I see so
i am just following you. Look forward to going over your web
page again.
ستایش
چهارشنبه یکم آبان 1392 10:24 ق.ظ
به این میگن به مطلب خوب. خوشحال میشم باهم تبادل لینک داشته باشیم . دوست دارم مطالب جدیدت رو بخونم.
پاسخ ولایت عشق : salam
merci az nazare gashangetoon
manam mayel betabadol link hastam
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.حضرت علی(ع)

(سلامتی امام زمان صلوات )